Історія Полтави


Сайт Бориса Тристанова

↵ Повернутись на головну
Підтримка проекту:

Карта ПриватБанку
4149 4390 0512 1235

Історія Полтави

Сайт Бориса Тристанова

Історія Гербу Полтави

Яку еволюцію пройшов герб Полтави?

У період польського панування герб Полтави мав у своїй композиції зображення натягнутого лука із стрілою, яка простромлювала серце, що мало три поперечники.

Праворуч — зелена пальма (пальма першості), яка символізувала перемогу російських військ у Полтавській битві 1709 р. Має реальний прототип і зображена піраміда. Ще у 1723 р. Петро І наказав на честь перемоги спорудити на полі Полтавської битви піраміду. У 1803 р. цей герб було офіційно затверджено після нового адміністративно-територіального поділу Лівобережної України 1796 р. У 1857 р. уніфікований за системою Б. Ф. Коне. Існував до 1917 р.

У 1-й половині 18 ст. Герольдмейстерська контора розробила герби 88 провінційних міст, серед яких була і Полтава. Новий герб затверджено у 1730 р. Щит по діагоналі поділено на чотири частини; вгорі у червоному полі — схрещені шпаги, внизу в блакитному полі — золота піраміда і згорнута у кільце змія, яка тримає у пащі свій хвіст, — символ вічності і вічної слави воїнів, які загинули на полі бою. Ліворуч у срібному полі — червоний прапор з державним гербом і вензелем Петра І.

Полтавщина: Енциклопедичний довідник (За ред. А.В. Кудрицького.- К.: УЕ, 1992). Стор. 703-704

У праці історика М. В. Лятошинського "Герби міста Полтави" сказано про те, що найдавнішим гербом міста був родовий герб князів Глинських - зображення престолу. У 1537 році власниця Полтави Горпина Байбуза (дів. Глинська) заповіла місто своєму зятеві Михайлу Грібуновічу. У родовому гербі Грібуновічей зображувалися змія, пробита стрілою, і три золотих гриба. Згідно родовому переказами один з предків Грібуновічей, татарський мурза, побачив при дворі литовського князя готову до нападу змію, що сховалася серед грибів і вразив її влучним пострілом з лука. Деякий час Полтавою володіли Вишневецькі, в гербі міста в цей час зображувався натягнутий лук зі стрілою, яка пронизує серце. У польському гербовнику зберегся такий опис цього герба: "в щиті білого поля лук напружений зі стрілою, що пронизує серце, що має три поперешніка".

На практиці, на магістратських печатках з другої половини XVII до 1779 року використовувався простіший герб - натягнутий лук зі стрілою, супроводжуваний зірочками (їх могло бути дві або чотири). Сучасна реконструкція цього герба: "в синьому щиті золотий натягнутий лук зі стрілою, спрямованою вниз, супроводжуваний в кутах щита чотирма золотими зірками".

А. Гречило (м. Львів) повідомляв, що перший герб дарований Полтаві разом з магдебурзьким правом в 1646-1647 роках; "В білому полі натягнутий лук зі стрілою, яка пронизує серце з трьома поперечинами". Однак, він припустив, що автор опису прийняв щит за одну з фігур герба ...

Подарунок Хмельницького

Елементи цього герба Вишневецьких використані в гербі, дарованому Полтаві гетьманом Богданом Хмельницьким: в лазуровому полі лук зі стрілою, спрямованою в землю, в кутах щита чотири зірки.

У складі Російської імперії Полтава була повітовим містом Новоросійської (Катеринославської) губернії, Малоросійської губернії, з 1802 року - центр Полтавської губернії. Полтава мала герб, отриманий ще в польський період історії міста. На гербі зображувався лук зі стрілою, а також серце - елемент герба магнатів Вишневецьких. 1667 року Полтава приєднана до Московської держави. Польський герб більше не використовувався.

Розробка герольдмейстра Франциска Санті

Герб Полтави був розроблений ще в 1720-х роках товаришем герольдмейстера Франциском Санті. Герб офіційно затверджений 22 травня 1803 року (вже після утворення Полтавської губернії):

"Щит четверочастный, скошенный, в первой червленой части две шпаги накрест положенные, во второй части в серебряном поле знамя с государственным гербом, в третьей серебряной части растущая пальма, в четвертой голубой части каменная пирамида, на которой изображение вечности - змея, держащая в пасти свой хвост".

У 1859 році був складений новий проект герба Полтави: "У золотому щиті чорний трикутний пам'ятник, прикрашений золотою кільцеподібної змією. За пам'ятником 2 зелених прапора з золотим коронованим вензелем імператора Петра Великого, з червленими держаками, з вістрями від списа, супроводжувані в главі щита 2 навхрест покладеними червленими мечами.". Передбачалося, що герб будуть оточувати колосся, з'єднані Олександрівською стрічкою. На щиті - золота стенчатая корона. Проект не був затверджений, хоча і послужив основою для затвердженого герба Полтавської губернії (1878).

Проект В.М. Батурина

23 лютого 1993 року міський рада Полтави затвердила один з варіантів історичного герба міста (проект підготував художник В.М.Батурін). На малиновому полі щита зображений лук зі стрілою, спрямованою в землю, в кутах щита чотири золоті шестиконечні зірки. Над щитом напис "ПОЛТАВА", при чому літера "Т" виконана у вигляді хреста.

Опис герба Полтави

Герб міста – історична пам'ятка, що являє собою опізнавально-правовий знак, в якому в символічній формі шляхом використання особливої знакової системи, що іменується в гербовій науці геральдикою, втілені обумовлені реальні явища і події. Саме слово "герб" – німецького походження і має значення – "спадщина".

В узгодженні з програмою відродження Полтави, історичного минулого нашого міста, Полтавська міська Рада народних депутатів затверджує на своїй сесії відроджений міський герб Полтави як патріотичний символ, що сприяє підняттю загальнополітичної активності громадян за міський суверенітет і державну незалежність України.

Полтавський герб являє собою спадкоємність тієї національної символіки, що була надана місту, як одному з полкових адміністративних центрів українського козацтва часів Богдана Хмельницького. Цим гербом Полтава користувалася більш ніж 100 років. Основою герба є міський геральдичний щит, конфігурація якого була взята із зображення герба Полтави на печатці Полтавського міського Магістрату 1700-х років.

Поле щита – пурпурове (малинове). Цей колір в геральдичній науці віднесений до планети Меркурій і до природного каменю аметисту, що символізує собою панування, гідність, щедрість і благочестя. Цей колір був домінуючим серед безлічі бойових знамен війська запорізького. У центрі щита, точно за його центральними осями, розміщений золотий лук – символ військової зброї. Тятива лука натягнута стрілою, що означає готовність до бою, але стріла направлена вістрям донизу, що символізує охорону мирної праці. Бойову атрибутику з усіх чотирьох боків оточують золоті охоронні шестикутні зірки, що символізують собою чотири боки світу: Північ, Південь, Схід і Захід. За християнською релігією вважалося, що кожна мирська душа має на небі свою провідну зірку, яка охороняє цю душу в миру, походах і боях. Шестикутні променеві зірки були частим атрибутом на бойових козацьких знаменах або родинних гербах козацьких гетьманів.

Символізм сучасного герба

Золото, як благородний метал, відноситься до Сонця і означає силу, могутність, багатство, знатність, вірність, милосердя та справедливість.

Вгорі всю композицію завершує золотий надпис "ПОЛТАВА", виконаний в стилі старослов'янського шрифту, де центральна буква "Т" зображена у вигляді геральдичного хреста, що немов осіняє собою весь герб.