Історія Полтави


Сайт Бориса Тристанова

↵ Повернутись на головну
Підтримка проекту:

Карта ПриватБанку
4149 4390 0512 1235

Історія Полтави

Сайт Бориса Тристанова

Губернский военно-революционный комитет (Губвоенревком)

Полтавський губернський військово-революційний комітет (Губвійськревком).

Полтавський губвійськревком існував періодично у 1918—1920 рр. Перший його склад утворився 19 січня 1918 р. До нього ввійшли — від більшовиків М. Алексєєв (голова), В. ЯковлевС. СметаничА. Робсман-ВагранськаП. БуценкоП. Свистун; від лівих есерів — Латишев і Ганенко. Виконував одноразово функції губернського і міського органів влади. З перших днів існування займався зміцненням революційного порядку і підготовкою до скликання з’їзду Рад робітничих, селянських і солдатських депутатів, 25 лютого 1918 р. було обрано виконком Полтавської Ради робітничих, селянських і солдатських депутатів. Губвійськревком припинив діяльність. Під час наступу німецько-австрійських військ влада знову перейшла до військово-революційного комітету, який був виділений губвиконкомом і діяв з 12 по 29 березня 1918 р. 27 листопада 1918 р. Полтава була визволена від гетьманців червоними повстанськими військами, які створили військово-революційний комітет на чолі з М. Шинкарем. Ревком проіснував одну добу, всі члени його були заарештовані військами петлюрівської Директорії, які зайняли місто. Полтава була визволена 19 січня 1919 р. і в той же день знову був створений губвійськревком. Мав свій друкований орган “Известия военно-революционного комитета Полтавщины”. 12 лютого 1919 р. свої повноваження передав Полтавському губернському виконавчому комітету Рад робітничих, селянських і солдатських депутатів. У черговий раз створений 14 грудня 1919 р. після вигнання денікінських військ для відновлення Радянської влади і встановлення порядку в губернії. До його складу входили Я. ДробнісГ. КондраткоП. БуценкоЮ. КоцюбинськийС. КозюраД. Сердюк. Був тимчасовим надзвичайним органом державної влади й управління. Видавав разом з губернським комітетом КП(б)У друкований орган “Радянська влада”. Припинив свою діяльність 25 квітня 1920 р. після виборів у місцеві Ради.

У 1918-1920 рр. періодично існували й повітові військово-революційні комітети. Зокрема, після перемоги над денікінцями в грудні 1919 р. були створені Гадяцький — 4 грудня, Кобеляцький — 6 грудня, Зіньківський і Пирятинський — 7 грудня, Переяславський — 16 грудня, Прилуцький — 18 грудня, Кременчуцький — 20 грудня, Костянтиноградський (Конградський) — 28 грудня.

У квітні 1920 р. пройшли повітові з’їзди Рад робітничих, селянських і червоноармійських депутатів, були обрані повітові виконкоми, яким ревкоми передали владу і припинили існування.

Полтавщина: Енциклопедичний довідник (За ред. А.В. Кудрицького.- К.: УЕ, 1992). Стор. 752