Історія Полтави


Сайт Бориса Тристанова

↵ Повернутись на головну
Підтримка проекту:

Карта ПриватБанку
4149 4390 0512 1235

Історія Полтави

Сайт Бориса Тристанова

Хабатская синагога

Час побудови Хабатской синагоги. – початок 1870-х років, коли після завершення будівництва залізниці від Харкова до Миколаєва, що проходила через Полтаву і Кременчук, виникли безперебійні умови доставки товарів на південь до Одеси і далі морським шляхом за кордон.

У Харкові відкрилися ще дві ярмарки, на які стали надходити товари раніше привозили в Полтаву. Значення Іллінського ярмарку різко зменшується. Побудовані лавки і Лабазов використовуються тепер для повсякденної торгівлі та базарів.

До сімдесятих років число євреїв в Полтаві досягає семи тисяч чоловік. Чоловіче населення займається ремеслом, торгівлею і підприємництвом. Значна частина євреїв розселяються в кварталах Новоселівки, в районі продовження Почтамтской вулиці, що йде від колишньої скатних площі до міського кладовища, виходячи на цвинтарних (Остапа Вишні) вулицю. У той час вулиця носила назву Ново-Почтамтской і на ній, за переказами, розташовувалися приватні єврейські ризниці.

На купленому в місті ділянці площею 2680 кв.м. в кварталі Почтамтской вулиці між Коваля і Ново-Полтавської (Пушкіна і Шевченка) вулицями міською громадою був збудований будинок Хабатской синагоги (вул. Куйбишева, 18). Це була одноповерхова, прямокутна в плані будівля, площею 345 кв.м., в якому фундаменти, стіни і капітальні перегородки виконані з цегли, перекриття та крокви дерев’яні, покрівля залізна. Стіни оштукатурені. Архітектурний вигляд Хабатской синагоги відповідає класичному стилю пізнього періоду з членениями доричного ордера.

На головному фасаді чіткий ритм прямокутних віконних прорізів, обрамлених лиштвами, розділений в простінках і на кутах пілястрами, що підтримують невеликого виносу карниз з модульйонамі. П’єдестали пілястр з квадратними нішами завершені тягами на рівні підвіконних карнизів, виконаних з невеликими кронштейнами.

Після закриття синагоги в 1930 роках, націоналізоване будівля використовувалася під різні господарські цілі. У повоєнний час тут розташовувалися різні промислові артілі створювані Управлінням промкооперації. Одна з таких артілей, ще в довоєнний час, для своїх потреб прилаштувала двоповерхову частину з боку дворового фасаду. В даний час будівля колишньої синагоги займає картонажно-поліграфічний цех Полтавської фабрики Хімпластмасс.

К.В. Гладыш и Е.З. Цирульник "Полтава. Памятники еврейской культуры (историко-архитектурный очерк)" - Полтава. 1996.