Історія Полтави


Сайт Бориса Тристанова

↵ Повернутись на головну
Підтримка проекту:

Карта ПриватБанку
4149 4390 0512 1235

Історія Полтави

Сайт Бориса Тристанова

Хрестоздвиженський собор

Головний храм Полтавського Хрестоздвиженського монастиря. Масивний тринефний семибанний собор розташований на стрілці високого мису, є не лише домінантою монастирського ансамблю, але й домінує у ландшафтній ситуації Полтави й околиць.

Споруджений у 1689-1709 рр. (є відомості про освячення у 1756 р.). Мурований, потинькований, має 6 опорних пілонів, які несуть систему циліндричних склепінь з 7 банями, з яких 5 розташовані над основним тринефним дев’ятидільним обсягом, причому поставлені хрестоподібно по сторонах світу, як в українських дерев’яних п’ятиверхих церквах. Дві бані вінчають вежі, які фланкують двох’ярусний західний притвор. Вівтарна апсида гранчаста, трансепт і західні вежі виступають на фасадах невеликими ризалітами. Довжина храму 30 м, висота до зеніту центральної бані 28 м. В інтер’єрі поєднано глибинно-осьовий і висотний принципи організації простору. Храм мав 4 престоли. Крім головного, у 1-му ярусі був ще Благовіщенський престол, а на хорах – приділи св. Миколая та Усікновення глави св. Іоанна Предтечі. Собор має оригінальну систему декору фасадів: кути архітектурних форм підкреслено профільованими пілястрами, що по висоті перебиваються горизонтальними імпостами; на рівні хорів собор оперізує горизонтальна тяга. Площини стін оживляють розташовані у 3 яруси вікна і піші різноманітних форм і розмірів з вигадливими фігурними наличниками. Унікальними є північний, південний і західний портали з трилопастевим завершенням двірного отвору, облямовані профільованими тягами, фланковані гранчастими півколонками, увінчані розірваними фронтончиками з ліпним рослинним орнаментом. У структурі і архітектурному образі собору синтезовано впливи західноєвропейського барокко, традиційних планових структур, давньоруських храмів 12 ст. та улюблених об’ємних композиційних побудов народної дерев’яної монументальної архітектури. Собор має крипту, у якій було поховано архієпископа Слов’янського Амвросія Серебренникова (помер у 1792 р.), єпископа Могильовського Афанасія Вольховського (помер у 1801 р.).

 

Хрестовоздвиженський собор монастиря

Величний чотириярусний барокковий різьблений з липи позолочений іконостас виконав у середині 18 ст. осташківський різьбяр Сисой Шалматов (знищено у 1933 р.).

Хрестоздвиженський собор розташований на вул. Свердлова, 2а.

Полтавщина: Енциклопедичний довідник (За ред. А.В. Кудрицького.- К.: УЕ, 1992). Стор. 957