Історія Полтави


Сайт Бориса Тристанова

↵ Повернутись на головну
Підтримка проекту:

Карта ПриватБанку
4149 4390 0512 1235

Історія Полтави

Сайт Бориса Тристанова

Литературно-мемориальный музей В. Г. Короленко

Літературно-меморіальний музей В. Г. Короленко розташований на вул. Короленка (колишня Мало-Садова) № 1.

У 1928 р. в будинку, де жив з літа 1903 р. по 25 грудня 1921 р. російський письменник Володимир Галактіонович Короленко, до 75-річчя з дня його народження була організована виставка “Життя і творчість В.Г. Короленка”. На основі її матеріалів у 1940 р. створено музей.

Організатором і першим його директором стала Софія Володимирівна – дочка письменника. У період Великої Вітчизняної війни експозицію було вивезено до Свердловська, де музей продовжував діяти. Перед відступом з Полтави гітлерівці зруйнували будинок письменника. Однак до 25 грудня 1946 р. приміщення було відбудовано і музей відновив свою роботу.

Зараз в музейний комплекс входять: будинок-музей (меморіальна частина), флігель (виставкова зала), сад, могила В.Г. Короленка та його дружини.

У музеї зібрано понад 10 тис. експонатів. Це унікальні фотографії, автографи В.Г. Короленка, А.П. Чехова, М.Г. Чернишевського, І.Ю. Рєпіна й інших; власні речі, книжки та газети з особистої бібліотеки письменника тощо. У музеї – живописні портрети В. Короленка, виконані зокрема художником І. Пархоменком (1909). У робочому кабінеті письменника (тут він помер о 10 год. 30 хв. вечора): двотумбовий письмовий стіл, який придбав Короленко на перші свої літературні заробітки і служив письменникові 36 років, скляна чорнильниця, 2 ручки з карельської берези, дерев’яна кушетка, виконана за кресленням Короленка. На фасаді будинку встановлена меморіальна дошка В.Г. Короленку.

Полтавщина: Енциклопедичний довідник (За ред. А.В. Кудрицького.- К.: УЕ, 1992). Стор. 382-383