Історія Полтави


Сайт Бориса Тристанова

↵ Повернутись на головну
Підтримка проекту:

Карта ПриватБанку
4149 4390 0512 1235

Історія Полтави

Сайт Бориса Тристанова

Магістрат

Орган станового управління в містах, що одержали магдебурзьке право.

Відав адміністративними, господарськими, фінансовими, поліцейськими та судовими справами. Магістрат складався з двох колегій — ради, яка відала судовими (цивільними) та адміністративними справами, лави (лавний суд), яка відала судовими (кримінальними) справами. У складі Магістрату були війт (очолював Магістрат), його помічники (бурмистри, райці, лавники). Число магістратських урядовців було різним — воно залежало від ступеня економічного розвитку міста і чисельності населення.

На Лівобережній Україні Магістрати почали виникати в 1-й половині 17 ст. Після 1654 р. російський уряд підтвердив права і привілеї, якими користувалися міста, проте в полкових містах, де водночас існувало два уряди — магістрат і полкова канцелярія — права магістратів були меншими. У 1782 р., у зв’язку з утворенням шести гласних дум, у Магістратів залишилися головним чином поліцейські і судові функції.

З цього часу він став називатися городовим магістратом (Гадяцький, Голтвянський, Золотоніський, Лубенський, Миргородський, Пирятинський, Роменськнй) і його склад обмежувався 2 бурмистрами і 4 ратманами. Остаточно магдебурзьке право було скасоване у 1831 р., а Магістрати ліквідовані у 1866 р. з проведенням судової реформи.

 

Полтавщина: Енциклопедичний довідник (За ред. А.В. Кудрицького.- К.: УЕ, 1992). Стор. 502-503