Історія Полтави


Сайт Бориса Тристанова

↵ Повернутись на головну
Підтримка проекту:

Карта ПриватБанку
4149 4390 0512 1235

Історія Полтави

Сайт Бориса Тристанова

Полтавська капела бандуристів

Полтавська капела бандуристів. Заснована в 1925 р. як ансамбль бандуристів, згодом — студія, на базі якої й виникла капела. Організатором і художнім керівником її був полтавський музикант Володимир Андрійович Кабачок (Кабачков, Кабачек; 1892— 1957).

Володимир Кабачок в Полтавській капелі бандуристів

Перший склад Полтавської капели бандуристів налічував 12 виконавців: тенори — Й. ПанасенкоГ. НазаренкоД. Піка (він же заступник керівника), О. БулдовськийАндрій Кононенко (пізніше виконував обов’язки адміністратора); баритони — В. Кабачок (організатор і художній керівник капели), І. БорецьЯ. КладовийГ. КолісникП. Міняйло; баси-профундо — С. МіняйлоЯ. Протопопов. Згодом до капели вступили Тихон Михайлов (ліричний тенор), бас — О. Шуліка, який за фахом був столяр.

Завдяки зусиллям В. Кабачка капеляни мали бандури єдиного зразка, які виготовив полтавський майстер Домненко, а пізніше за порадами В. Кабачка майстер Г. Паліївець виготовляє хроматичну бандуру на відміну від існуючої діатоничної, на якій можна було грати майже у всіх тональностях. Крім того, В. А. Кабачок віддавна знав про великі можливості харківського способу гри на бандурі і поставив собі мету опанувати ним. З цього приводу він звернувся за консультацією до українського письменника, музиканта, віртуоза-бандуриста Гната Мартиновича Хоткевича, який жив тоді у с-щі Високий під Харковом. Через деякий час, завдяки допомозі Хоткевича весь склад капели грав харківським способом на бандурах, та ще й хроматичних. За відносно короткий час Полтавська капела бандуристів оволоділа великим репертуаром, у якому провідне місце займали твори українських композиторів.

Для Полтавської капели бандуристів Г. Хоткевич написав твори “Буря на Чорному морі”, “Поема про Байду”, “На Унтен ден Лінден”, “Марш полтавських бандуристів” та ін. Після концерту її в Харкові (1929) з новою програмою капелі присвоєно назву “Державна зразкова капела бандуристів”. Капела виступала не тільки перед населенням рідного міста, а також перед селянами області, зокрема, в Перещепині, Нових Санжарах. Перед цими концертами з вступними словами про бандуру, її популярність, про місце фольклору в краєзнавстві виступав полтавець професор Володимир Олександрович Щепотьєв. Капела брала участь в Олімпіадах у Москві і Харкові. У 1934 р. об’єднана з Київською капелою кобзарів.

Полтавщина: Енциклопедичний довідник (За ред. А.В. Кудрицького.- К.: УЕ, 1992). Стор. 718-719