Історія Полтави


Сайт Бориса Тристанова

↵ Повернутись на головну
Підтримка проекту:

Карта ПриватБанку
4149 4390 0512 1235

Історія Полтави

Сайт Бориса Тристанова

Сампсоніївська церква

У 1840 р. було оголошено конкурс на проект церкви над братською могилою російських воїнів.

У 1841 р. затверджено проект архітектора Й. І. Шарлемана, який був доопрацьований у 1848 р. Закладення відбулося у 1852 р., освячена у 1856 р. на честь св. Сампсонія Странноприїмця, будувалася на кошти Й. С. Судієнка.

Сампсоніївська церква

Мурована, прямокутна у плані, чотиристовпна, увінчувалася центральною банею та чотирма декоративними главками по кутках. У здійснено реконструкцію за проектом архітектора М. М. Никонова.

В плані церква отримала вигляд рівнокінцевого хреста (довжина і ширина – 20,2 м, висота до зеніту бані – 14,2 м). До 200-річчя Полтавської битви за проектом архітектора С. В. Носова з західного боку добудовано дзвіницю (розібрана у 1930 р.); встановлено мармуровий іконостас з різьбленими орнаментами і кольоровими мозаїками, виготовлений фірмою Менціоні у Москві; під керівництвом художника О. Я. Сокола розписано інтер’єр; на східному фасаді церкви, зверненому до братської могили, у ніші встановлено картину із зображенням Петра І під час молитви напередодні битви (не збереглася), нижче укріплено мармурову дошку з текстом наказу військам. У 1948 Сампсоніївська церква закрита, у 1990 р. передана православній громаді. Розташована на вул. Шведська могила.

Напис на стіні церкви з боку Братської могили російських воїнів

Храм св. Сампсонія Странноприїмця, розширений и заново оздоблений за преосвященного Іоанна,
єпископа Полтавського і Переяславського (1909 року). Видання паперового магазину Лоповок і Кайдановський

 

 

Видання книжного маг. С. М. Шилянського

 

Храм св. Сампсонія Странноприїмця, розширений и заново оздоблений за преосвященного Іоанна, єпископа Полтавського і Переяславського (1909 року). Видання Паперового маг. Лоповок і Кайдановський

 

Сампсоніївська церква. Ліворуч – Музей історії Полтавської битви

 

Сампсоніївська церква і братська могила

Полтавщина: Енциклопедичний довідник (За ред. А.В. Кудрицького.- К.: УЕ, 1992). Стор. 853