Історія Полтави


Сайт Бориса Тристанова

↵ Повернутись на головну
Підтримка проекту:

Карта ПриватБанку
4149 4390 0512 1235

Історія Полтави

Сайт Бориса Тристанова

Малоросійський приказ, Приказ Малия Росії

Малоросійський приказ, Приказ Малия Росії — центральний орган державного управління Російської держави, що відав справами Лівобережної України.

Створений 31 грудня 1662 р. з метою зміцнення позицій царизму на Україні. Підпорядковувався Посольському приказові. У штаті Малоросійського приказу було до 4 дяків і від 15 до 40 піддячих. Малоросійський приказ контролював діяльність гетьмана і генеральної Ради, керував приказно-воєводською системою російського управління на Україні. Малоросійський приказ збирав і передавав до Москви інформацію про становище на Україні, санкціонував вибори нового гетьмана та козацької старшини, був апеляційною інстанцією щодо судових справ козацької верхівки. Ліквідований у 1722 р. у зв’язку з створенням Малоросійської колегії. Документи Малоросійського приказу (617 одиниць зберігання) зберігаються у Центральному державному архіві давніх актів у Москві.


Малоросійський приказ (“Приказ Малыя Россия”) – державна установа Московської держави, створена 31.12.1662, що відала питаннями взаємовідносин царського уряду з Гетьманщиною. М.п. офіційно підлягав Посольському наказу, хоча фактично управління його діяльністю здійснював сам цар. В М.п. служило до 4 дяків і від 15 до 40 піддячих. М.п. очолювали, як правило, керівники Посольського наказу, зокрема О. Ордін-Нащокін, А. Матвєєв.

Через діяльність приказу царський уряд, відповідно до умов українсько-московських договорів (див. Березневі статті 1654, Переяславські статті 1659, Московські статті 1665, Глухівські статті 1669, Конотопські статті 1672 та ін.), а часто й порушуючи їх, здійснював зв’язки з гетьманом та його адміністрацією, затверджував претендентів на гетьманство, призначав воєвода українські міста, проводив контроль за внутрішньою і зовнішньою політикою гетьманського уряду, стежив задіяльністю православної церкви в Україні, збирав через дяків і піддячих відомості про політичну ситуацію в Гетьманщині, відав питаннями розміщення російських військ в Україні, відбудови і спорудження нових фортець та укріплень, розглядав справи про злочини службових осіб наказу в Гетьманщині тощо. М.п. було ліквідовано у зв’язку з створенням Малоросійської колегії.

Полтавщина: Енциклопедичний довідник (За ред. А.В. Кудрицького.- К.: УЕ, 1992). Стор. 512

І. З. Підкова, Р. М. Шуст. Довідник з історії України. У 3-х т. (http://history.franko.lviv.ua)